Skip links

ECMA (European Cartonboard Makers Assosiation) tarafından gerçekleştirilen ‘’European Carton Excellence Award’’ (Avrupa Karton Mükemmeliyet Ödülü) yarışmasına katıldığımız Ventofor Combi-pack kutusu da bu doğrultuda Bilim İlaç ile yürütmüş olduğumuz, 21 Eylül günü Avustraya’nın Salzburg kentinde gerçekleşen gala gecesinde hem “İlaç ve Sağlık Hizmetleri” kategorisinde jüri seçmelerinde, hem de tüm kategoriler arasında gerçekleşen halk oylamasında, toplamda 2 birincilik ödülü alarak başarısını uluslararası bir platformda kanıtlamış bir dizayn geliştirme projesidir. İlk defa katılım gerçekleştirdiğimiz ‘’European Carton Excellence Award’’ yarışmasında 2 büyük ödül alıp ECMA tarihinde bir ilki başarmış olmanın yanı sıra ülkemizi böylesine saygın bir yarışmada başarı ile temsil etmenin gururunu yaşadık. 

Kutunun içerisinde farklı miligramlarda iki ayrı blister ve bir adet inhaler ilaç yer almaktadır. Bu nedenle kutu son kullanıcı tarafından gün içerisinde birkaç defa açılıp geri kapatılmaktadır. Bilim İlaç’ın var olan yalın üretim ilkeleri doğrultusunda analiz edildikten sonra kutunun yapısal özelliklerinde ve kullanılan karton cinsinde değişiklik yapılması gerektiğine karar verilmiştir. Çoklu kullanım ihtiyacından dolayı kutunun deforme olmaması için uygun yapıda bir karton seçilmesi en önemli etmenlerden biri olmuştur. Mukavemet ve sağlamlık açısından 295 gr/m2 Carta Solida karton kullanılmıştır.

Karton seçimi yapılıp kutunun yapısal özellikleri incelendikten sonra ilaçları ayırmak için kullanılan plastik separatör ve etiketler elimine edilerek, malzeme ve ambalaj işçiliğinden tasarruf sağlanmıştır. Plastik atığın önlenmesi ile çevrenin korunmasına katkıda bulunulmuştur. Kutunun içerisinde karton separatör şekli, ürünlerin yerleşim yerlerini göstererek birbirine karışmayı önleyecek, gereksiz boşlukların olmaması sebebi ile kutuda ve ürünlerde deformasyonu engelleyecek bir yapıda oluşturulmuştur. Bu dizayna göre separatör karton kutuya birleşik bir şekilde tek seferde kesim makinesinde yapılmakta ve kutu otomatik olarak makinede yapıştırılmaktadır. 

2017 – ECMA – European Carton Makers Associations